AusCycling | Road riders selected for AusCycling Development Academies

Road riders selected for AusCycling Development Academies

LogoLogoNAT

As the dust settles on the Giro d’Italia and a young Australian dons the maglia rosa, the future of Australian road cycling continues to look bright, with AusCycling launching development academies for more than 150 young road riders.

The new AusCycling Development Academies have been formed as a component of the pre-performance rider development pathway, seeking to identify, develop, and support riders in targeted age groups to acquire the attributes required to progress through the performance pathways on and off the bike.

"With a primary focus on technical skills, tactics, and holistic education, we aim to underpin our goal of positive youth development and framing strong mindsets around competition and outcomes,” Greg Meyland, AusCycling Pathways Manager (Road and Track) said.

"Our coaches are really taking a proactive approach toward developing a mastery-orientated environment, with a focus on personal improvement and fostering strong relationships.

"The depth of knowledge we must draw on within our coaching teams, mentors and role models is incredible.

"This is an exciting time for Australian cycling."

Donna Rae-Szalinski, Interim Director of Performance Pathways, added, "the development of these Academies is a critical first step in aligning the performance pathway."

There was a tremendous response to the Development Academy’s expression of interest.

AusCycling is excited to announce the academy members for 2022 below.


New South Wales

Noah Mason (Newcastle Hunter Cycling Club)

Anna Dubier Lidcombe (Auburn Cycling Club)

Charlotte Lovett (Bathurst Cycling Club)

Cadel Lovett (Bathurst Cycling Club)

Hayley Dell Newcastle (Hunter Cycling Club)

Rab Drummond Lidcombe (Auburn Cycling Club)

Ebony Robinson (Bathurst Cycling Club)

Lindon Milostic (Penrith Cycling Club)

Kai Goltman Lidcombe (Auburn Cycle Club)

Liam Goltman Lidcombe (Auburn Cycle Club)

Luca George (Manly Warringah Cycling Club - Western Sydney Mountain Bike Club)

Charlotte Hussein (Neo Cycling Club)

Hugh Vaughan (Nowra Velo, SCUM and Illawarra Cycling Club)

Oliver Newman (Northern Suburbs Cycle Club)

Harry Ludman (Nowra Velo and SCUM)

Jett Hamilton (Penrith Cycling Club)

Xavier Bland (Orange Cycle Club)

Makayla Fuller (Dubbo Cycle Club)

Imogen Fuller (Dubbo Cycle Club)

Cooper Finkbeiner (St. George Cycle Club)

Isabelle Russell (Dubbo Cycle Club)

Leif Ingwersen (Dulwich Hill Bicycle Club)

Nathaniel Burns (Illawarra Cycle Club)

Ray Shockair (Randwick Cycle Club)

Tobin Smith (Neo Cycling Club)

Jeremy Cannon (Neo Cycling Club)

Patrick Maye (Lidcombe Auburn Cycling Club)

Indi Starr Bennett (Sydney Uni VELO)

Eddie Willis (Tamworth Cycle Club)

Toby Inglis (Armidale Cycling Club)

Caitlin Rose (Newcastle Hunter Cycling Club)

Liliya Tatarinoff (Central Coast Cycling Club)

Charlotte I’ons (Illawarra Cycling Club)

Tom I’ons (Illawarra Cycle Club)

Tom Malcolm (Randwick Botany Cycling Club)

James Elliott (Randwick Cycling Club)

Bella Walley (Randwick Botany Cycling Club)

Nicole Duncan (Central Coast Cycling Club)

Noah Brown (Illawarra Cycling Club)

Elsie Apps (Goulburn Cycling Club)

Liam Wilson (Newcastle Hunter Cycling Club)

Ella-Kate Hussein (Parramatta Cycling Club/Neo Cycling Club)

Hallie Boucher (Hunter Mountain Bike Association)


Victoria

Billie Russell (Brunswick Cycle Club)

Xavier Sirianni (Preston / Blackburn)

Hamish Clarkson (Blackburn Cycling Club)

Lauren Nelson (Blackburn Cycling Club)

Olly Clements (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Zoe Jackson (Blackburn Cycling Club)

Thomas Jackson (Blackburn Cycling Club)

Levi Hone (Echuca Moama Cycling Club)

Levi Billings (Albury Wodonga MTB Club)

Grace Jenkins (Wangaratta Cycling Club)

Nate Trowell (Blackburn Cycling Club)

James Verhoef (Port Fairy Cycling Club)

William Verhoef (Port Fairy Cycling Club)

Tallis Pritchard (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Audrey Pritchard (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Daniel Shine (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Lachlan Stewart (Alpine Cycling Club)

Darcy Abbott (Camperdown Cycling Club)

Ethan Catlin (Brunswick Cycling Club)

Zac Robinson (Blackburn Cycling Club)

Alanah Lake (Blackburn Cycling Club)

Sam Geldard (Hawthorn Cycling Club)

Lily Johnson (Hawthorn Cycling Club)

Ryder Evans (Blackburn Cycling Club)

Loke Egede-Poulsen (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Joshua Carlin (Blackburn Cycling Club)

Rhea Brahmanand (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Sally Cox (Colac Cycling Club)

Lavinia Ward (Brunswick Cycling Club)

Alex White (Carnegie Caulfield)

Alistair Forsyth (Ballarat/Sebastapol Cycling Club)

Alasdair Norris (Yarra Ranges Mountain Bikers)

Archie Favis (Cobram Cycling Club)

Jack Sable (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Emily Dixon (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Hayden Vimpani (Blackburn Cycling Club)

Finbar O’Sullivan (Seymour Broadford Cycling Club)

Zoe Robinson (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Emma Ochoa (Carnegie Caulfield Cycling Club)

Harmann Dhiman (Blackburn Cycling Club)

Madeleine Douglas (Bendigo & District Cycling Club)

Stella Delardes (Blackburn Cycling Club)

Grace Graafsma (Warragul Cycling Club)

Charlotte Lang (Hawthorn Cycling Club)

Xavier Lang (Hawthorn Cycling Club)

Lucy Hall (Bendigo and District Cycling Club)

Edward DaBInett (Warrigul Cycling Club)

Zach Anquetil (Carnegie Caulfield Cycling Club)


Queensland

Zachary Douglas-Savage (Balmoral Cycling Club)

Amelie Sanders (Gold Coast Cycling Club)

Porter White (Darling Downs Cycling Club)

Megan Moore (Balmoral Cycling Club)

George Tucker (Rockhampton Cycling Club)

Liam Cuthbertson (Sunshine Coast Cycling Club)

James Matthews (Gold Coast Cycling Club)

Toby Jones (Balmoral Cycling Club)

Ethan Lang (Hamilton Wheelers Cycling Club)

Alexandra Larsson (Hamilton Wheelers Cycling Club)

Samuel Hilditch (Balmoral Cycling Club)

Georgia Wilson (Balmoral Cycling Club)

Luke Richert (Gold Coast Cycling Club)

Victoria Smith (Rockhampton Cycling Club)

Isabella Potts (Balmoral Cycling Club)

Maddison Smith (Gold Coast Cycling Club)

Harry Schoff (Fraser Coast Cycling Club)

Oscar Schoff (Fraser Coast Cycling Club)

Archie Pratt (Bundaberg Cycling Club)

Matilda Pratt (Bundaberg Cycling Club)

Harriet Mullins (Bundaberg Cycling club)

Ashtyn Hare (Rockhampton Cycling Club)

Eden Sealey-Cunnington (Gold Coast Cycling Club)

Keeley Henderson (Balmoral Cycling Club)

Stephanie Leech (Balmoral Cycling Club)

Jarlath Whittaker (Balmoral Cycling Club)

Harry Sayles (University of Queensland Cycling Club)

Akala Keeble (Gold Coast Cycling Club)

Seb Collins (Balmoral Cycling Club)


Australian Capital Territory

Hayden Stevens (Canberra Cycling Club)

Hannah Pettett (Canberra Cycling Club)

Chloe Pragt (Canberra Cycling Club)

Emily Watch (Vikings Cycling Club)

Angus Withington (Canberra Cycling Club)

Lauren Bates (Canberra Cycling Club)

Darcy Henwood (Canberra Cycling Club)

Bailey Macdonald (Vikings Cycling Club)

Callum Maciver (Canberra Cycling Club)

Amelie Brennan (Canberra Off-Road Cyclists)

Angus Behnke (Wagga Cycling Club)

Hunter Behnke (Wagga Cycling Club)

Joshua Kerr (Canberra Off-Road Cyclists)

Luke Rogers (Canberra Cycling Club)

Oliver Grande (Canberra Off-Road Cyclists)

Amelie Burrell (Canberra Off-Road Cyclists)

Edward Marcks (Canberra Cycling Club)

Georgia Gardiner (Jindabyne Cycle Club)

Sara Buerger (Vikings Cycling Club)

Eddie Mungoven (Canberra Off-Road Cycling)

Jim Mungoven (Canberra Off-Road Cycling)

Angus Steadman (Vikings Cycling Club)

Natasha Sitsky (Canberra Cycling Club)

Alexis Phillips (Wagga Wagga Cycling Club)


Tasmania

Thomas Blazely (Launceston Cycling Club)

Addison Brumby (Launceston Cycling Club)

Gus Challis (Launceston Cycling Club)

Albie Clarke (Mersey Valley Devonport Cycling Club)

Charlie Hanigan (Hobart Wheelers Cycling Club)

Simeon McKee (Launceston Cycling Club)

Caleb McKenzie (Northern Districts Cycling Club)

Lucy Oliver (Launceston Cycling Club)

Sybille O’Rourke (Mersey Valley Devenport Cycling Club)

Rueben Shelverston (Hobart Wheelers Cycling Club)

Eva Smith (City of Burnie Cycling Club)

Mitchell Stretton (City of Burne Cycling Club)

Erina McLachlan (Mersey Valley Devenport Cycling Club)

Asher MacQueen (Launceston Mountain Bike Club)

Monty Manion (Mersey Valley Devenport Cycling Club)

Ethan Howard (Launceston Cycling Club)

Lenny Powell (Cradle Coast Mountain Bike Club)

Nicholas Ablitt (Mersey Valley Devenport Cycling Club)

Bethany Boyd (City of Burnie Cycling Club)

Sophie Brotherton (Launceston Cycling Club)

Nicolas Broxam (Launceston Cycling Club)

Alexander Caporelli (Hobart Wheelers Cycling Club)

Meika Derrico (Mersey Valley Devonport Cycling Club)

Alex Eaves (Launceston Mountain Bike Club)

Connor Howard (Launceston Cycling Club)

Chloe Jordan (Mersey Valley Devonport Cycling Club)

Maya Martin (Launceston Mountain Bike Club)

Charlie Menzies (Mersey Valley Devonport Cycling Club)

Lachlan Mills (Launceston Mountain Bike Club)

Lachlan Oliver (Launceston Cycling Club)

Jack O’Rourke (Mersey Valley Devonport Cycling Club)

Dylan Rogers (Hobart Wheelers Cycling Club)

Jonas Shelverton (Hobart Wheelers Cycling Club)

Oliver Sims (Mersey Valley Devonport Cycling Club)

Matthew Duffy (Launceston Cycling Club)

Vinnie Manion (Mersey Valley Devonport Cycling Club)

Rueben Page-Brown (Dirt Devils)


South Australia

Leani van der Berg (South Coast Cycling Club)

Ava Wilson (Norwood Cycling Club)

Jack Clark (Norwood Cycling Club)

Jameson Key (Central Districts Cycling Club)

Kalan Tucker (Central Districts Cycling Club)

Niel van Niekerk (Mount Gambier Cycling Club)

Note: South Australia currently operates a pathways program, funded by the South Australia Office of Sport and Racing, as a supported program within the daily training environment. A further pathways program is also being supported for a larger group of riders.

Western Australia

Fay Wiggins (Albany Cycling Club)

Lachlan Blair (Kalamunda MTB Club)

Alicia Reynolds (Midland Cycling Club)

Toby Gollagher (Midland Cycling Club)

James Gray (Midland Cycling Club)

Donovan Inch (Midland Cycling Club)

Daniel Jones (Midland Cycling Club)

Chloe Dal Passo (Midland Cycling Club)

Finbar Mulhall (Midland Cycling Club)

Chloe Dal Passo (Midland Cycling Club)

Christopher Wright (Midland Cycling Club)

Patryk Szczypkowski (Midland Cycling Club)

Alicia Reynolds (Midland Cycling Club)

Bailey Paton (Midland Cycling Club)

Karri Buchanan (Midland Cycling Club)

Austin Lloyd (Midland Cycling Club)

Callum McGillivray (Midland Cycling Club)

Hamish McGillivray (Midland Cycling Club)

Fraser McRobbie (Peel Districts Cycling Club)

Finlay McRobbie (Peel Districts Cycling Club)

Jeremy Smith (Peel Districts Cycling Club)

Alexander Gardner (Peel Districts Cycling Club)

Theo Grant (Roues Chaudes Cycling Club)

Hannah Elliott (South West MTB Club)

Blake Brown (Velofit Cycling Club)

Scarlett Sibbel (X-Speed Cycling Club)

Jasmine McGough (X-Speed Cycling Club)

Koen Harper (X-Speed Cycling Club)

Olivia Vogel (X-Speed Cycling Club)

Portia Vogel (X-Speed Cycling Club)

Mithrem Master (X-Speed Cycling Club)

Zane Espie (Alice Springs Cycling Club)


For more information, please contact Greg Meyland ([email protected])

Vittoria

Stay up to date

Our free newsletters provide the latest cycling news and events direct to your inbox

Subscribe Now!
RS710
Major Partners
Sport AusShimanoUCIAISSantini
Government Partners
Sports Partners
High Performance Partners
Research & Technology Partners
Business Partners